نحوه گره زدن طناب در کوهنوردی یا طبیعت گردی

زمان مطالعه: 2 دقیقه

 

در زمانی که به طبیعت می روید باید بسیار هوشیار و آماده رویارویی با خطرات احتمالی باشید.

یکی از مهمترین ابزار لازم در سفرتان ، طناب است . طناب میتواند جان شما را نجات دهد . نحوه استفاده از طناب ها و نحوه گره زدن طناب ها بهم یا به اجسام دیگر نکته بسیار مهمی است.

در این بخش باید چند نکته در مورد تفاوت گره ها بدانید. صدها نوع گره کوهنوردی وجود دارد که معمولا اسم هایشان را از روی مدل گره زدشان گرفته اند پس اگر شما اصول پایه ای در مورد گره ها را بدانید می توانید بعد از مدتی تمرین انواع گره ها را به سادگی بزنید.

 

چند نمونه اصلی نحوه گره زدن طناب

مدل گره ی : این مدل برای بستن یک طناب به خودش استفاده می شود. بستن بند کفش ها و یا حتی طناب دار نمونه هایی از گره به حساب می آیند.

مدل گیر دادن : این مدل زمانی استفاده می شود که بخواهید یک طناب را به یک شی دیگر ببندید . مثلا وقتی قلاده ی سگ را به درختی می بندید از این نوع گره استفاده می کنید
مدل خم کردن : خم کردن به حالتی گفته می شود که 2 قسمت متفاوت از یک طناب را به یکدیگر گره بزنید. این حالت معمولا در اتفاقات روزمره اتفاق نمی افتد.

دانستن چند راه ابتدایی برای گره زدن به شما کمک می کند که بتوانید راحت تر برای خودتان یک سرپناه بسازید. بتوانید فانوسی را به سقف چادر خود آویزان کنید و یا حتی پایه های چادر مسافرتی خود را در هنگام وزش باد شدید به زمین سفت کنید.
بعد از اینکه اطلاعات لازم برای زدن یک گره ی حسابی را یاد گرفتید باید در وسایلی که برای سفر خود جمع کنید حواستان به برداشتن طناب مناسب باشد. با توجه به غیر قابل پیش بینی بودن شرایط کمپ بهتر است چند تکه از انواع طناب های مختلف را در کوله ی خود بگذارید تا در صورت نیاز بتوانید از آن ها استفاده کنید. در بعضی جاها ممکن است چند تکه نخ برای شما کافی باشد اما در جایی دیگر احتمالا به طناب هایی ضخیم نیاز پیدا خواهید کرد.

× مشاوره رایگان در واتس اپ