آیا نوع بستن بند کفش مهم است ؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه

بستن بند کفش

همه می دانیم که پوشیدن کفش نامناسب به خودی خود می تواند بسیار آزار دهنده باشد. از طرفی بستن نا مناسب بند کفش نیز میتواند بهترین و راحتترین کفش را در پای شما بد جلوه دهد. پس بهتر است با بستن بند کفش به صورت اصولی آشنا شوید. این بار تصمیم داریم تا 3 ترفند بستن بند کفش و پوتین های کوهنوردی را به شما آموزش دهیم تا بتوانید نهایت لذت را از کفش خود ببرید و سفر خوبی را تجربه کنید.

اکثر ما در زمانی که کمی بزرگ شدیم و می خواستیم به مدرسه برویم بستن بند کفش را از پدر و مادرمان یاد گرفتیم و پس از آن هم دیگر به صورت جدی به این موضوع فکر نکردیم که آیا این کار را درست انجام می دهیم یا نه!؟ اما اگر شما هم همیشه با بند کفش خود مشکل دارید این 3 ترفند می تواند به شما کمک کند:

سه نوع بستن بند کفش کوهنوردی

گره جراحی: کمک به تثبیت پا در کفش و جلوگیری از لق زدن پا در کفش (تصویر چپ)
گره پنجره ای: جلوگیری از فشار آمدن بر روی سطح آسیب دیده پا (تصویر وسط)
گره آزاد انگشتی: جلوگیری از فشار آمدن بر روی انگشتان آسیب دیده پا (تصویر راست)

این نکته مهم را فراموش نکنید که در یک کفش باید بند از تمام سوراخ ها به صورت X رد شود و گره های جراحی هم حتما باید بر روی مچ پا زده شوند. روش های دوم و سوم جایگزین روش اصلی نیستند و تنها در شرایط خاص می توانید از آن ها استفاده کنید.

گره جراحی
گره جراحی (Surgeon’s Knot) بر روی مچ پا بسته می شود. خاصیت این گره این است که شل بودن را انتقال نمی دهد و به دلیل اصطکاک بالا در مقابل شل شدگی نیز بسیار مقاوم است.

بستن بند کفش

برای بستن گره جراحی کافیست تا ابتدا پاشنه پای خود را با کمی فشار، عقب بکشید و آن را کاملا به پشت پوتین بچسبانید. در این حالت در قسمت انگشتان پا فضای بیشتری حس خواهید کرد. حال، مانند شکل چپ، دو گره جراحی را در بالا و پایین گیره های نگهدارنده در قسمت مچ پا بر روی کفش بزنید و بند را هر طور که دوست دارید در بالا گره بزنید. کافیست مطمئن شوید گره های جراحی به خوبی سفت و محکم شده اند. اکنون مچ پای شما کاملا در سرپایینی ها و شرایط لغزنده محافظت و حمایت خواهد شد.

گره پنجره ای
گره پنجره ای (Window Lacing) زمانی کاربرد دارد که شما در ناحیه روی پا فشار زیادی را حس می کنید و یا به دلیل آسیب دیدگی نمی خواهید در هنگام گام برداشتن کفش بر روی پای شما فشار وارد کند. در این شرایط کافیست تا بندها را کامل باز کرده و مطابق تصویر، بر روی ناحیه ای که فشار در آن جا آزاد دهنده است بندها را طوری از سوراخ ها رد کرد که یک پنجره بر روی کفش ایجاد شود. این کار در هنگام گام برداشتن کمک بسیاری زیادی به کاهش فشار کفش بر روی سطح پا می کند. فراموش نکنید که در قسمت مچ حتما از گره جراحی که در بالا آموزش داده شد استفاده کنید.

بستن بند کفش

گره آزاد انگشتی
گره آزاد انگشتی (Toe-Relief Lacing) زمانی استفاده می شود که انگشتان پا آسیب دیده اند و یا فشار زیادی بر روی آن ها حس می شود که آزار دهنده است. کار خاصی قرار نیست انجام دهید. فقط کافیست سوراخ اول در بالای انگشتان را آزاد کنید و بند کفش را از سوراخ دوم به بعد ببندید.

بستن بند کفش

× مشاوره رایگان در واتس اپ