کارخانه طناب سال 1908

طناب قدیمی

این مقاله با موضوع یکی از قدیمی ترین کارخانه های طناب و نخ ریسی یونان در سال ۱۹۰۸ می‌باشد.

زمانی بزرگترین کارخانه تولید طناب و نخ ریسی در یونان بوده است.
این کارخانه بزرگ طناب و نخ ریسی در سال ۱۹۰۸ تاسیس و در سال ۱۹۱۳ شروع به بهره برداری نموده‌است.

سیستم ماشین آلات

تمامی ماشین آلات و موتورها و دستگاه های این کارخانه عظیم بر اساس نیروی برق آبی کار می کردند. در ابتدای فعالیت و تولید این کارخانه موتور های دستگاه طناب به صورت توربین بادی ۴۰۰ اسب بخار بوده‌اند که پس از سال ها کار و تولید در سال ۱۹۳۹ تعویض و جایگزین شده‌اند.
در همین سال موتورهای توربین ی جدید که توان قدرتی بالاتری داشته اند و قادر به تولید انبوه بوده‌اند به همراه مواد اولیه از کشورهایی نظیر هند خریداری و وارد این کارخانه بزرگ شده‌اند.

مواد اولیه و روش تولید

مواد اولیه و الیاف مصرفی این مجموعه در آن سال‌ها فقط از الیاف کنف بوده و به طور میانگین با ۱۰۷ کارگر که در این کارخانه مشغول به کار بوده اند.
محصولات این کارخانه روزانه ۱ تن و ۳۰۰ کیلوگرم طناب و ۲۰۰ کیلوگرم نخ ریسندگی شده بوده است.

دوران طلایی

دوران طلایی این واحد تولیدی طناب و نخ در سال های ۱۹۲۸ تا ۱۹۴۰ بوده که در آن زمان ۱۵۰ کارگر (اکثریت زنان جوان از روستاهای اطراف بوده است) در این کارخانه طناب فعالیت میکردند.
این مجموعه عظیم تولیدی از سال ۱۹۵۰ شروع به فروپاشی کرد و در سال ۱۹۶۶ توسط مدیران آن اقدام به بستن خط های تولید نموده اند.
در همین سال به کمک مدیران جدید و کارگران ماهر، تقاضای وام بانکی نموده تا دوباره چرخ صنعت این مجموعه به گردش ادامه دهد ولی در سال ۱۹۶۷ با تقاضای وام این کارخانه عظیم تولید طناب موافقت نشد و آن را بسته و اموالش توسط دولت مصادره شد.

مرمت و بازسازی

از همان سال این کارخانه تعطیل به صورت متروکه ماند تا در سال ۱۹۹۰ توسط دولت برای مکان تفریحی و موزه و رستوران های مجلل مرمت و بازسازی و در سال ۱۹۹۷ از این کارخانه طناب برای بازدید عموم رونمایی شد که تا سال ۲۰۱۴ به عنوان مکان تفریحی و موزه به کار خود ادامه داد و از آن بهره برداری گردید.